Technické parametre stanice BBYS
Myšlienka zriadiť permanentnú stanicu v Banskej Bystrici, v tých časoch ešte v priestoroch bývalého Vojenského gymnázia, vznikla v období 1996-1997, keď sa Topografický ústav v spolupráci s GKÚ Bratislava začal intenzívnejšie zapájať nielen do európskych, ale aj domácich kampaní.
Prvou významnou kampaňou, do ktorej sa Topografický ústav zapojil na medzinárodnej úrovni v roku 1996, bol projekt CERGOP (stredoeurópsky regionálny geodynamický projekt ). Prvé prípravné „ stavebné práce“ boli zahájené v roku 1999, kedy sa zriadil a vybudoval samotný bod BBYS.
Stabilizácia
V súčasnosti bod predstavuje betónový pilier o priemere 0.6 m a výške 3 m nad terénom, ktorý je ukotvený na pevné podložie v hĺbke 8-10 m. Okolie piliera má betónový základ o rozmeroch 2.5 x 2.5 m. Samotná stabilizácia bodu bola realizovaná tak, aby spĺňala náročné kritéria pre budúce geodynamické a gravimetrické merania.
Na spomínanej betónovej platni je stabilizovaný gravimetrický bod a na južnej strane piliera je stabilizovaná nivelačná čapová značka.
Na vrchole piliera je kovová platňa, v ktorej je vyvŕtaný závit pre nútenú centráciu. Bezprostredné okolie spomínaného bodu je ohradené drôteným pletivom.
Zakrytie oblohy
Na množstve terénnych a morfologických prekážok závisí kvantita a kvalita nameraných dát. Permanentná stanica BBYS nemá žiadne terénne ani morfologické prekážky nad 10 stupňov, ktoré by bránili prijímaniu signálov z družíc.
Technické zabezpečenie
Na permanentnej stanici je umiestnený prijímač Trimble NetR9. Tento prijímač je napájaný zo siete cez transformátor s dvoma nezávislými záložnými akumulátormi.
Na vrchole piliera je na centračnej tyči osadená anténa Trimble GNSS Choke Ring.
Prenos dát z prijímača do počítača prebieha automaticky cez intranetovú sieť GKÚ Bratislava.
Parametre nastavenia permanentnej stanice BBYS sú nasledovné: interval zberu dát je 1 sekunda a elevačná maska 0 stupňov.
Trimble NetR9 - technické parametre:
|
|
Celkový pohľad na permanentnú stanicu GNSS
Permanentná stanica GNSS